Дипломатски скандал: Дачиќ во дуел со Вархељи ,тој го напушти состаникот со членовите на српската Влада

На состанокот со еврокомесарот за соседска политика и проширување , Оливер Варјељи со премиерката Ана Брнабиќ и членовите на нејзиниот кабинет, зсе случил скандал..

Во еден момент, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ му се обратил на еврокомесарот со груб тон и го критикувал за неговите ставови за Србија.

- Тој беше многу непријатен. Му рече дека не знае од каде е, дека молчел додека киднапирале српски манастири на Косово, да молчи за таксите што ги наметна Приштина за стока од Србија - вели изворот на „Блиц“ кој присуствувал на состанокот.

Премиерката Ана Брнабиќ, како и министерката за ЕУ ​​Јадранка Јоксимовиќ и министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ биле зачудени, по што Вархељи го вклучил микрофонот и му се обратил на српскиот министер за надворешни работи.

- Јас сум единствениот европски комесар што реагирав на таксите, го осудив она што се случува во Црна Гора, Србија е првата земја до која дојдов по воведувањето на новата методологија и конечно, дојдов тука да ви помогнам - рекол Вархељи.

Потоа, тој го исклучил микрофонот, се приближил до Ана Брнабиќ, се ракувал со неа и ја напуштил просторијата.

Дачиќ по средбата изјавил за Блиц , дека „не го нападнал него, туку ЕУ“.

- Ја нападнав ЕУ затоа што не го почитува Бриселскиот договор, за воведувањето на Косово во Поглавјето 35, така што сега сите тие да молчат за настаните во Црна Гора и се нефер“.

Дачиќ додава дека тој му наредил на својот гостин да ја запраша опозицијата каква е нивната позиција за ЕУ, за Косово, за Бриселскиот договор, за Крим ...Вели дека гостинот не го напуштил состанокот зашто бил налутен , туку затоа што се брзал.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top