Доналд Трамп ја поздрави идејата на Австралија за преместување на амбасадата во Ерусалим

Белата куќа изрази задоволство од потенцијалното преместување на Австралиската амбасада во Ерусалим и сега го притиска Скот Морисонда се приклучи во нападот на претседателот Доналд Трамп на нуклеарниот договор со Иран..

Администрацијата на Трамп, исто така, ја поздрави одлуката на австралиската влада во вторникот да им се придружи на САД и Израел во спротивставувањето на резолуцијата на ОН за да и се дадат дополнителни права на Палестинците.

Околу 146 земји гласаа за резолуцијата, додека 15 се воздржаа, поради што американскиот амбасадор Ники Хејли го опиша овој потег како "грешка".

Додека Австралија се пренасочи кон поддршка на Израел и на САД повеќе отворено во последниве месеци, под поранешниот премиер Малколм Турнбул и поранешната министерка за надворешни работи, Џули Бишоп, имаше политика на строг отпор кон притисокот на САД да учествува во растурањето на договорот од Иран во 2015 година.

Малколм Турнбул ја опиша позицијата на САД во мај како жалење и ги повика петте други потписници во Европа, Русија и Кина да се придржуваат до договорот.

Сега, кога Морисон стана Прајминистер на Австралија, белата куќа на Трамп се чини дека чувствува можност.

Во драматична промена во долгогодишната надворешно-политичка позиција на Австралија на локацијата на амбасадата, г-дин Морисон испрати шок до некои од најголемите австралиски муслимански сојузници предводени од Индонезија.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top