ДР Конго најавува излив на ебола во северозападниот дел на земјата

Здравствените службеници во Демократска Република Конго (ДРЦ) објавија нов излив на ебола во северозападниот дел на земјата, само неколку недели пред да се надеваат дека ќе прогласат за крај на уште една епидемија на ебола на истокот на земјата..

Појавата на смртоносна болест од другата страна на огромната земја доаѓа како дополнителен удар кога ДРЦ се обидува да се бори против пандемијата на коронавирус.
- Реклама -

Министерот за здравство Етени Лондондо во понеделникот изјави дека „четири лица веќе починале“ од ебола во област во северозападниот град Мбандака.

„Националниот институт за биомедицински истражувања (ИНРБ) ми потврди дека примероците од Мбандака се позитивни на Ебола“, рече Лондондо на прес-конференција.

„Ние ќе ги испратиме вакцините и лековите многу брзо“, рече министерот, додавајќи дека тој планира да го посети местото на појава на епидемијата на крајот на неделава.

Главниот град на провинцијата Екватор, Мбандака е центар за транспорт на реката Конго со население од повеќе од еден милион.

Екваторската провинција претходно беше погодена од појава на ебола меѓу мај и јули 2018 година, во која починаа 33 лица, а 21 се опоравија од оваа болест.

„Ова е провинција која веќе ја искусила болеста. Тие знаат како да одговорат. Тие започнаа одговор на локално ниво вчера“, рече Лондондо.

Епидемијата на ебола во земјата уби околу 2.280 луѓе, откако се појави во источната провинција Северен Киву во август 2018 година, а подоцна се прошири во соседната провинција Итури.

Светската здравствена организација (СЗО) го прогласи избувнувањето како вонредна ситуација за јавното здравје од меѓународна загриженост во јули 2019 година, откако високо заразниот вирус се закани дека ќе се шири во големиот град Гома и соседните земји.

За среќа, состојбата се променува со воведување на две вакцини произведени од Мерк и Џонсон & Џонсон – кои се во фаза на клиничка студија и сè уште не се лиценцирани – за да се имунизираат повеќе од 300.000 луѓе. Давање на приоритети на контактите на луѓе дијагностицирани со ебола испадна многу ефикасно во стопирањето на тешката хеморагична треска, која напаѓа повеќе телесни органи и може да предизвика неконтролирано внатрешно крварење.

Официјалните лица се надеваат дека ќе можат да го прогласат крај на епидемија на 25 јуни. За да се случи ова, не треба да се пријават нови случаи за 42 дена – двојно повеќе од периодот на инкубација.

Во април, источниот појас беше „оддалечен“ само три дена од прогласувањето кога беше пријавен нов случај, кој го турна датумот назад.

ДРК, исто така, се бори со појава на нов коронавирус, регистрирајќи досега 3.195 инфекции – 2.896 во главниот град Киншаса – и 72 смртни случаи, според најновите официјални бројки.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top