Џафери - Вајгл: Европскиот парламент ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ

Во Собранието на Република Македонија денеска се одржа средба меѓу претседателот на Парламентот Талат Џафери и пратеникот на Европскиот парламент Иво Вајгл, кој престојува во посета на Македонија..

Претседателот на македонското Собрание го информирал европратеникот Вајгл за тековните случувања на политички план и за планираните активности на Парламентот до крајот на годинава.

Од собраниската прес-служба информираат дека европратеникот и известувач за Република Македонија во Европскиот парламент се заблагодарил за можноста да се сретне со претседателот на македонското Собрание и да поразговара за промените коишто се случуваат во насока на исполнување на обврските поврзани со евроинтеграциските процеси.

– Европскиот парламент ја поддржува Република Македонија на патот кон Европската Унија и се работи на тоа земјите од Западен Балкан да имаат еднаков третман во регионален контекст, се вели во соопштението.

На средбата станало збор и за можноста за отпочнување дијалог меѓу различните пратенички групи во Собранието на одредени теми. Овој дијалог, под покровителство на Европскиот парламент, има за цел да придонесе кон создавањето на позитивна атмосфера во Собранието на Република Македонија и подобра комуникација на опозицијата и власта по однос на одредени прашања.

– Собранието на Република Македонија и понатаму останува посветено на реформите кои се неопходни за приближување до Европската Унија и добивање на позитивна препорака од страна на Европската Комисија во првата половина од следната година, велат од македонското Собрание.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top