Џек Ма се повлекува од челото на „Алибаба“

Пензионирањето Ма ќе го одбележи со голема прослава во Ханжу, седиштето на компанијата, објави „Си-ен-ен“..

Милијардерот Џек Ма, кој воведе е-трговија во Кина, денес и официјално се повлекува како извршен директор на „Алибаба“, откако помина две децении создавајќи бизнис од 460 милијарди долари.

Тој целосно ќе се посвети на филантропија, а ќе биде заменет од поранешниот извршен директор на „Алибаба“, Даниел Чанг, на функцијата извршен претседател, јави Би-Би-Си.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top