ЕК со критики во извештајот за Турција,Анкара со остар одговор

Европската комисија денеска соопшти дека турската влада ја поткопува економијата на својата земја, ја укинува демократијата и ја уништува независноста на судството, поради што Турција е уште подалеку од членството во ЕУ..

Европската комисија ги обвини „претерано“ централизираните претседателски овластувања за влошувањето на слободата на говорот, затворскиот систем и централната банка и рече дека владата ја изложува Турција на „брзи промени во расположението на инвеститорите“.

„Силната загриженост на Турција во врска со негативниот развој на владеењето на правото, основните права и судството не е решено од страна на Турција“, се вели во годишниот извештај на Европската комисија за Турција.

„Разговорите за пристапување на Турција (ЕУ) ефективно се во застој“, се вели во извештајот, додавајќи дека е забележан „сериозен удар“ од обидот за воен удар во Турција во 2016 година. Турција преговара за членство во ЕУ од 2005 година.

Анкара жестоко одговори на критиките од Европската комисија. Турското Министерство за надворешни работи го оцени извештајот како „пристрасен, далеку од конструктивен“, отфрлајќи ги критиките како неосновани.

„Исто како што (Турција) не се оддалечува од ЕУ, таа останува посветена на процесот на членство во ЕУ, и покрај обидите на некои кругови да го отфрлат“, соопшти Министерството.

„Турција работи во рамките на универзалните норми, во согласност со основните права, демократијата и владеењето на правото“, се додава во соопштението.

Брисел ја повтори заканата од воведување економски санкции поради територијалниот спор на Турција со Грција и Кипар.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top