Ексклузивно од Северна Кореја: Социјализмот е здодевен

Љуѓето масовно користат интернет и мобилни телефони, девојките се облечени модерно и имаат висок морал..

Дел од Пјонгјанг, главниот град на Северна Кореја има згради од 80 ката, изгледа како Дубаи. Во два облкародери има само станови за универзитетските професори. Овде се цени науката, а таа ја донесе атомската бомба, пишува во ексклузивната репортажа за Северна Кореја, дописникот на српска „Политика“.

„Дали жителите на С. Кореја го обожаваат големиот лидер Ким Јонг Ун? Да, како што жителите на Југославија некогаш го сакаа маршалот Тито. Има ли некој што не го сака големиот лидер Ун? Сигурно има, само тоа не смее јавно да го покаже, исто како што, во најголем број тоа не смееја да го покажат и опонентите на Тито. Секако дека С. Кореја не е идеал на демократијата, полицијата и тајните служби следат се, но, да бидеме чесни, истото се случува и во Кина и во некои други држави“, пишува српска „Политика“.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top