Експерт: Иранскиот танкер може да гори цел месец

Иранскиот нафтен танкер, што се запали по судар со кинески товерен брод во Источното Кинеско Море во саботата, може да гори цел месец, изјави експерт од јужнокорејското Министерство за риболов и океани..

Десетици спасувачки бродови водат битка со силни ветрови, високи бранови и отровен дим на плоштина од околу 3.000 кв/км за да ги пронајдат 31 член на екипажот и да го изгаснат огнот.

Се повеќе растат стравувањата дека танкерот може да експлодира или да потоне.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top