Експерт на СЗО: Информирајте се за коронавирусот, јавноста мора да биде подготвена

Земјите ширум светот мора да се подготват за избивање на епидемија на новиот коронавирус и мора да бидат подготвени кога тој ќе стигне до нив, изјави експерт од Светската здравствена организација (СЗО), а пренесе „Хина“..

– Размислувајте како утре дека ќе се појави вирусот. Ако не размислувате така, нема да бидете подготвени – рече д-р Брус Ајлвард, шеф на заедничката мисија на СЗО и Кина.

Тој неколку пати повтори дека е важно да се едуцира јавноста за коронавирусот.

– Бидете организирани, искористете го времето кое го имате на располагање бидејќи тоа ќе зачува бројни животи – истакна тој.

Ајлвард додаде дека „неверојатната“ кинеска мобилизација за сузбивање на вирусот се покажала како агресивна јавноздравствена политика која може да е ефективна.

– Кина знае како да ги зачува животите на луѓето – нагласи експертот на СЗО.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top