Ендру Форест донираше $70 милиони за пожарите во Австралија

Австралискиот милјиардер Ендру Форест и неговата сопруга Никола ветија 70 милиони долари за поправка на штетата од пожарите.

Основачите на фондацијата „Миндеру“ донираат 10 милиони долари за да соберат група од повеќе од 1200 волонтери за да помогнат во обновата на уништените заедници.

Уште 10 милиони долари ќе бидат донирани за итно олеснување на пожарот и преостанатите 50 милиони долари за развој на национален план за пожар.

„Со неверојатна храброст и решеност, Австралијаните се обединија да им помогнат на оние што биле оштетени од овие пожари“, рече Форест во изјавата.

„Сите можеме да бидеме горди на напорите низ целата земја за поддршка на оние кои се борат со пожарите, оние кои се погодени од нив и оние што сакаат да обезбедат поддршка за луѓето и животинскиот свет.“

„Признаваме дека ги немаме сите одговори, но сакаме да разбереме што им треба на заедниците и да сториме малку за да им помогнеме сега додека се регрупираат во наредните месеци“.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top