Ердоган ги повика Турците во странство да имаат по пет деца

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган апелира до Турците кои живеат во Европа наместо да имаат три да имаат пет деца..

Тој обраќајќи се до милионската дијаспора истакна дека Турците во странство се иднината на Европа.

- Одовде можам да им кажам на моите граѓани, на моите браќа и сестри во Европа... Школувајте ги децата во подобри училиштa, обезбедете семејството да ви живее во подобар крај, возете подобри автомобили, живеjтe во подобри куќи. Имајте по пет, а не по три деца. Вие сте иднината на Европа. Тоа е најдобриот одговор на непристојноста што ја покажуваат кон Вас, на непријателството, на неправдата, посочи Ердоган.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top