Ердоган ја предупреди Грција да не отвора „пат кон пропаст“

Турскиот претседател,Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција не би се откажала од „она што го заслужува“ во Средоземното море, предупредувајќи ја Грција да не направи грешки што ќе го отворат патот до нејзиниот „пропаст“.

„Ние нема да го компромитираме она што е наше … Ние сме решени да сториме се што е потребно, изјави Ердоган во средата и додаде: Ги покануваме нашите колеги … да внимаваат дека секоја грешка може да го отвори патот кон нивна пропаст“, рече Ердогран.

Забелешките дојдоа откако Грција во средата соопшти дека ќе започне заеднички воени вежби со Франција, Италија и Кипар во источниот Медитеран.

Кипар, Грција, Франција и Италија се согласија да распоредат заедничко присуство во источниот Медитеран како дел од иницијативата за соработка со четирите страни, се вели во соопштението на грчкото Министерство за одбрана.

Вежбите, јужно од Кипар и грчкиот остров Крит, ќе траат три дена, се вели во соопштението, во кое исто така се вели: „Тензиите и нестабилноста во источниот Медитеран ги зголемија споровите за прашањата во врска со поморскиот простор“.

Веќе е засилен прекинот меѓу Турција и Грција околу правата за истражување на нафта и гас во источниот Медитеран. Двете земји се преклопуваат околу тоа чии се јаглеводородните ресурси во водите.

Откритието на Турција на поголемите наоѓалишта на гас во водите околу Крит и Кипар дополнително ги зголеми тензиите меѓу нив.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.



Scroll To Top