Маестралци 30-годишниот јубилеј го одбележаа со австралиска турнеја

Членовите на оркестарот „Маестрал" од Битола, по успешната 2018 година која ќе ја паметат по јубилејот 30 години постоење и големиот концерт во Битола по тој повод, тргнаа и на турнеја кај нашинците во Австралија.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Љубовта е сила, моќ” е новата песна на Гоце Петрески „Бананата“ и Анета Мицевска - Молика: Песна и спот за секоја пофалба

„Љубовта е сила, моќ“ е најновата песна на прилепчанецот Гоце Петрески, кој живее во Сиднеј, Австралија. Песната е дует со Анета Мицевска и групата „Молика“.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Џељо Дестановски & Анета Мицевска со својот бенд „Молика“ растураат по Австралија

Да токму така, нашата дива, златното Македонско грло Анета Мицевска со својата група „Молика“ растураат по Австралија и околината.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Прекрасно! Каролина, Тијана, Јелена, Васил и Вера ја пеат “Во коси да ти спијам” од Тоше Проески

Актерите Јелена Јованова, Тијана Дапчевиќ и Васил Зафирчев имаа музичко засилување за новогодишната епизода на „Преспав“.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Трио „Кладенец“ ќе допре до секој Македонец со - „Да си вечна земјо моја“

„Да си вечна земјо моја“ – темата со која вокалното трио „Кладенец“ се претстави на годинешниот „Лешочки фолк фест 2018“, доби и свој автентичен видеозапис, а спотот деновиве беше промовиран и пуштен во македонскиот медиумски етер.

Прочитај повеќе

Анета Мицевска: Добар пејач знае да пее се, и забавно и народно!

Анета Мицевска и групата Молика наскоро ќе заминат на голема турнеја во Австралија, а во рамки на неа ќе го промовираат и новиот материјал, кој ќе излезе кон почетокот на идниот месец.

Прочитај повеќе

Тони Димитриоски и Димитар Митровски со заедничка соработка

Познатиот виртуоз на труба Тони Димитриоски кој живее и работи во Сиднеј, Австралија и младиот хармоникаш Димитар Митровски од Македонија, ги промовираа двата спота за нивните најнови музички остварувања.

Прочитај повеќе

Младиот професор по музика, Владе Јованоски, ја промовира својата прва песна

Младиот пејач Владе Јованоски, кој живее и работи во Мелбурн, Австралија, периодов престојуваше во Македонија, а целта беше промоција на првата негова песна.

Прочитај повеќе
Scroll To Top