Наум Петрески до македонските газди на кои требало да им пее: Ми бараа песни од српски и босански колеги покрај мои 370 авторски песни!

Фолк пејачот Наум Петрески е редовен корисник на социјалните мрежи, а важи и за едни од оние што немаат влакна на јазикот во своите Фејсбук статуси.

Прочитај повеќе

Сефко со нова песна и спот, и со концерт за паметење пред битолчани

Сефеден Бајрамов вечерва го промовираше најновото музичко остварување, насловени “Еден ден ти ќе ме бараш“, со нов спот, во големата сала на Центарот за култура

Прочитај повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: АНЕТА МИЦЕВСКА доби песна и ќе учествува во изборот на песна за Евровизија

Најголемата Македонска музичка икона Анета Мицевска продолжува да напредува во својата музичка кариера и не престанува да ги изненадува своите обожаватели.

Прочитај повеќе

Музичарот „ја откачи“ пејачката: Трајче си најде замена за Сани!

Македонската фолк пејачка Сања Сани Гроздановска и „скопскиот боем“, клавијатуристот Трајче Толевски, беа најраспеаниот и највеселиот тандем на македонската фолк естрада.

Прочитај повеќе

Аки Ракимовски ја изненади хрватската публика со македонски народни песни

Легендарниот пејачки фронтмен на групата „Парни ваљак“, Аки Ракимовски, имаше свое учество во новата забавно музичка емисија „А страна“ а она што ја изненади публиката беше неговата изведба на неколку македонски народни песни.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Дрим Тим“ со „Етно Балкан“ ќе го освојува регионот

Првата нумера од големиот етнопроект беше промовирана синоќа во ресторанот „Воденица“ во присуство на многумина колеги на академските музичари кои 20 години творат и настапуваат .

Прочитај повеќе
Scroll To Top