Министерството за култура ја укина забраната на ЗАМП

Министерството за култура донесе Решение за запирање од извршување на Одлуката на Собранието на ЗАМП со која се забранува емитување на авторски музички дела по пат на радиодифузно емитување.

Прочитај повеќе

Господ кога ја обдарувал, не знаел за доста: Пејачката Сани и деколтето едвај наоѓаат заеднички јазик да се разберат!

Фолк ѕвездата Сани во друштво на Убавка Петков, сопственичката на “Клариса неилс“ се појави на забавата на Беквалац во “Дежаву“. Згодната фолкерка мамеше погледи, а нејзиното раскошно деколте посебно ја загреа атмосферата.

Прочитај повеќе

(ФОТО) Цаки Кисми замина дури во Германија за да си наслади душа со најголемиот сладолед на светот!

Скоро и да не постои човек во Македонија и балканот кој не го познава Цаки од група Кисми. Некој го препознава по музиката, некој по позитивно налудничавата смисла за хумор.

Прочитај повеќе

Ѓоко Јовиќ снимаше нова песна: Наскоро во етерот со „Сутра је нови дан“

Неодамна Ѓоко снимаше нова песна. И покрај тоа што е пребукиран, и презафатен со настапи, речиси и да нема слободно време, секогаш наоѓа начин да ја испочитува публиката до крај.

Прочитај повеќе

Познат пејач се збогува со Македонија: Таму кај што одам, вратите ми се ширум отворени - вели Стефан Миткоски!

Македонија ја сакав низ песната. Ќе ја сакам и понаката на ист начин, но не од срцето на ова осиромашено парче земја, тоа ќе го правам од новиот дом.

Прочитај повеќе

Рамо до рамо со соседните музички ѕвезди: Ѓоко Јовиќ ја освојува публиката во балкански размери!

Во република Македонија е чекор пред другите, неговите настапи се едни од најпосетените низ клубовите и ноќните свирки.

Прочитај повеќе

Фолк пејачот Бобан Мојсвски - Мојсо распали по медиумите: Целата вина за забрана на музиката ја наоѓа кај сопствениците на телевизиите!

Македонските изведувачи останаа на цедило и во неизвесност по забраната на Македонската музика на јавни носачи на видео и аудио материјал.

Прочитај повеќе

Благоја Грујовски и Ферус Мустафов се покажаа како добитна комбинација: Летаат пари на секоја заедничка турнеа!

Благоја Грујовски и Ферус Мустафов се почесто можеме да ги видиме на заеднички турнеи, а двоецот каде и да се оди е магнет за бакшиш!

Прочитај повеќе
Scroll To Top