Еве го текстот што го вознемири Груевски - Неред во Македонија: Тајниот план за создавање „прибежиште за валкани пари“

Текст во OCCRP, проект за организиран криминал и корупција, е тој што го вознемири Никола Груевски, за што тој почувствува потреба со долг статус да се брани на Фејсбук..

„Кога поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, започна со брзање планови преку парламентот за создавање на без даночна финансиска зона, владините критичари - па дури и некои поддржувачи - беа вознемирени и мистифицирани“, пишува OCCRP, проект за истражување на организиран криминал и корупција, во текст со наслов Неред во Македонија: Тајниот план за создавање „прибежиште за валкани пари“

Текстот е објавен пред околу 18 часа.

Откриените документи сега откриваат дека поддржувачите на проектот заговорувале од Лондон за да изнајдат финансиска зона на периферијата на главниот град, Скопје. Таа зона требаше да биде пред очите на домашните и меѓународните регулатори, пишуваат и додаваат.

„Беше 2014 година и серија скандали со корупција предизвикаа зголемен гнев, што ќе експлодира во масовни демонстрации во следната година. Планот на премиерот за автономна трговска зона звучи како некаква лиценца за извршување на уште повеќе финансиски злосторства.

Негативните информации од јавен карактер за проектот беа уште позагрижувачки. Сега, благодарение на ризницата на е-пошта добиени од активистичката група за информации, Дистрибуирано негирање на тајните и споделена со OCCRP, можат да бидат откриени поддржувачите на планот на Груевски.

Шемата беше оркестрирана зад сцената од Формирање куќа, и лондонската фирма чиј основач, Надем Хан, беше обвинета за олеснување на перењето пари во април. Но, тој сепак беше решен да создаде непроирни финансиски зони во десетина земји, конкретно на Балканот и Африка.

Британските власти го обвинија основачот на Формицијата Хаус, Надем Кан, во април 2014 година за наводна вмешаност во случај на измама од 100 милиони американски долари. Тој беше обвинет за олеснување на перењето пари преку компании поврзани со Формирање куќа, вклучувајќи го и Центарот за сметки. Но, тој почина во септември 2015 година на 54 години пред да може да се обиде.

Меѓу наводните придобивки од зоната би бил регистарот со кој се дозволува компаниите да се создаваат без надзор од македонски или меѓународни власти. Наместо тоа, регистарот и трговскиот парк ќе бидат управувани како мини-држава во рамките на една држава од страна на сопствениците на Формација куќа, според документи и интервјуа со сегашни и поранешни функционери.

Додека тие детали беа скриени од јавноста, дури и недоволно информациите што беа познати во тоа време беа доволни за да предизвика сериозна загриженост.

„Мислев дека е шега“, рече Зоран Заев, сегашниот премиер на земјата, кој ја презеде власта во 2017 година, откако уличните протести принудија предвремени избори претходната година.

Дури и додека напредуваа плановите за зоната, опозициските партии ја критикуваа владата на Груевски за серија скандали, вклучително и перење пари и зделки спонзорирани од државата, кои обезбедија пари во анонимни оф-шор компании.

„Па се чинеше многу смело во дадената состојба да се оди и да се каже:„ О, ние сакаме да направиме оф-шор зона токму тука, момци, што ќе кажете за тоа? “Бев зачуден“, рече Заев во интервјуто.

Иницијативата ќе бара промена на уставот на земјата за да се овозможи автономно тело да управува со оф-шор зоната - факт што крена црвени знамиња со Венецијанската комисија и правно советодавно тело во Советот на Европа.

„Доколку сите закони (освен кривичните закони) не се донесат и спроведуваат од страна на раководното тело, отколку од уставно признат законодавец и извршен, оваа зона станува еден вид„ држава во рамките на една држава “одделна од постојната уставна структура“, комисијата рече во правно мислење од 2014 година.

Комисијата предупреди дека зоната може да стане „рај за„ валканите пари “.

Назад во Велика Британија, приходите и царинскиот орган ги предупредија Формициите куќа во декември 2016 година дека не се придржуваат кон барањата за перење пари од Велика Британија и фирмата може да се соочи со кривично гонење доколку не постави соодветни процеси за да ги процени своите клиенти.

Во текстот се вели „Планот „Битие на трговскиот парк“ беше иницијатива на владата на Груевски за промовирање на Македонија како магнет за странски инвестиции. Во 2011 година, официјалните лица одеа низ целиот свет за да се сретнат со потенцијалните инвеститори.

Еден од тие претставници беше Оливер Сем, кој беше обвинет за прашања поврзани со Велика Британија во македонската влада одговорна за промовирање на странски инвестиции. Му реков на OCCRP и нејзиниот локален центар за членство, Investigative Reporting Lab Македонија, дека се запознал со Павар, сегашниот сопственик на Формација куќа, во Лондон. Во тоа време, компанијата ја водеше нејзиниот татко, Кан, семејниот патријарх кој ја основаше фирмата и во 2014 година беше обвинет за олеснување на перењето пари.

Павар предложи голем број на опции, рече Сем, но финансиската зона ја фати Груевски.

Извор: Фактор


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top