Европските лидери ја потврдија одлуката за преговори со Македонија

Шефовите на влади и држави на членките на Европската унија ја потврдија одлуката за отворање на пристапните преговори со Македонија и Албанија..

„Европските лидери постигнаа политички договор за почеток на преговори со Европската Унија за Македонија и Албанија. Ова е признание за значајните реформи направени од страна на двете земји кои покажаа силна политичка волја за продолжување на патот до ЕУ“, гласи објавата на твитер профило на хрватското претседателство со ЕУ.

Претходно, министрите за европски прашања на земјите од ЕУ одобрија почеток на преговорите за Скопје и Тирана.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top