Европското жариште со најголем број на заразени од мај

Велика Британија регистрираше речиси 4.000 нови потврдени случаи на заразени со коронавирусот, најмногу во еден ден од мај..

Во последните 24 часа регистрирани се 3.991 заразени лица, значително повеќе од вчера кога бројката беше 3.105.

Иако поголемиот број новозаразени се поради зголемениот обем на тестирање, јасно е дека вирусот и натаму се шири.

Денеска објавениот број на новозаразени е речиси два пати поголем од пред неколку недели.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top