F1 ќе произведуваат респиратори

Тимовите во Формула 1 формираа проект наречен „Бокс“ што значи дека се вклучуваат во производство на медицинска опрема..

Седум тима со седиште во Велика Британија се вклучени во хуманиот проекто за производство на респиратори за лица со коронавирус.

Тоа се: Мерцедес, Ред Бул, Мекларен, Рено, Рестинг Поинт (порано Форс Индија), Хас и Вилијамс.

„Ние ги почитуваме и поддржуваме одлуките на британската влада, така што проектот „Бокс“ се фокусира на три области на работа. Овие области се движат од постојни медицински помагала, поддршка во зголемување на респираторното производство до познати дизајни, до забрзување на дизајнот и прототипот на новите капацитети за лиценцирање и производство“, се вели во соопштението на Ф1 тимовите.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top