Фејсбук на суд за криење лајкови во Австралија

По тестовите, се заклучи дека социјалната мрежа може да го елиминира бројот на лајкови ширум светот..

Корисниците нема да можат да го видат бројот на допаѓања, реакции и колку пати се прегледани видео прегледи на пораките на другите корисници. Но, корисниците сепак ќе можат да видат колку луѓе реагирале на нивните  објави.

Со овие измени, технолошкиот гигант има за цел да ги фокусира луѓето на квалитетот на нивните односи и квалитетот на нивната содржина, а не на бројот на лајкови и реакции.

За прв пат, Фејсбук го воведе копчето како што е во февруари 2009 година, додека други реакции, вклучувајќи тажни и лути, беа додадени во 2016 година.

Повеќе од 1 милијарда луѓе го користат Фејсбук ширум светот. Компанијата има 16 милиони корисници во Австралија.

Во јули, Фејсбук започна тестови за да скрие лајкови на Инстаграм во Канада, а потоа да се прошири и во Австралија, Бразил и неколку други големи пазари.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top