(ФОТО) Достојно чествување на Светите Апостоли Петар и Павле во Тетовско-гостиварската епархија

Споменот за Светите Апостоли, Петар и Павле одбележан во Тетовско-гостиварската епархија..

Митрополитот г. Јосиф денеска за Павловден, денот кога Црквата го чествува Соборот на  12 – те апостоли богослуже Света Златоустова литургија во храмот „Св. Петар и Павле“ во с. Горна Баница – гостиварско, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво.

По литургијата било извршено осветување на новите фрески во храмот, новата камбанарија и ново изградената трпезарија.

Претходниот ден  Митрополитот Тетовско-гостиварски служел во храмот „Св. Јован“ во с. Беловиште – Тетовско.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.



Scroll To Top