(ФОТО) Мелбурн ќе биде дом на највисоката зграда во Австралија

Населбата Саутбанк ќе биде дом на највисоката зграда во Австралија..

На 356,2 метри, зградата "Зелена решетка" ќе има две кули со извртувачка геометриска стаклена фасада и вертикални зелени површини, и ќе вреди 2 милијарди долари.

Холандските архитекти UNStudio и Cox Architecture со седиште во Мелбурн беа именувани за победници по шестмесечно глобално пребарување.

Иградбата од страна на Beulah International, треба да започне во 2020 година.

Ќе има "силен фокус на културата, оддавање почит на мултикултурата во Мелбурн" и ќе има јавна пристапна градина на небото.

Исто така ќе вклучува и училиште, библиотека, кино, комерцијални канцеларии, хотел, специјализирани ресторани и барови.

Во моментот, највисоката зграда во Австралија е 'Q1' во Голд Коуст, која е висока 322.5 метри, по што следи кулата 'Eureka Tower' во Мелбурн на 297.3 метри.

Извор: 9news


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top