(ФОТО) По нападот на Сирија се огласи и Путин

Нападот на Сирија предводен од САД кој не беше одобрен од УН преставува кршење на меѓународните права, вели Владимир Путин. Бара итна седница на СБ УН..

Нападот на Америка и нејзините сојузници врз цивили и војни објекти во Сирија е кршењње на повелбата на УН и меѓународното право, рекол Путин како одговор на американската - француската - братанската интервенција во Сирија.
- Русија најостро го осудува нападот на Сирија, во земјата во која руските војници помагаат на властирте да се изборат со тероризамот, истакнал тој.

Оваа акција, Вашингтон само предизвикува нов бран на мигранити од Сирија и целиот регион, тврди лидерот на Русија. 

Путин истакна дека сегашната ескалација околу Сирија има разорно влијание на целиот систем на мегународни односи. 

Путин наведе дека Русија свикува итнен состанот со Советот за безбедност УН по агресивната акција на САД и нејзините сојузиници во Сирија.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top