(ФОТО) Уранганот „Деби“ остави пустош зад себе во Австралија

Над 100.000 куќи се без струја, како последици на ураганот Деби.

Над 100.000 куќи се без струја, како последици на ураганот Деби што зафати подрачје од 1.000 километри и нанесе голема штета, поради што десетици илјади Австралијанци се заробени поради поплави на источниот брег на земјата.

Многу мостови се урнати, уништени се патишта, објави Ројтерс. Шест големи реки достигнале ниво на поплави, а водостојот и натаму расте, соопшти австралиското Биро за метеорологија.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top