(Фотографии) Могилчани во Мелбурн следеа пренос за пренесување на моштите на Димче Могилчето во Могила

Могилчани со гордеат на Димче Могилчето.

Управата на селското друштво „Димче Могилчето“ од Мелбурн поседуваат имот недалеку од Мелбурн близу до населбата Килмор.

Тие на самиот ден кога беа пренесувани моштите од војводата „Димче Сарванов - Могилчето“ со директен пренос преку скајп го следеа настанот, за сите тоа е гордост затоа што неговите останки неговите мошти ќе бидат вечно во родното Могила.

Управата на Могилчани од Мелбурн беа иницијатори и спонзори на овој настан во Могила.

Погледнете ги фотографиите од настанот во Могила тука..Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top