(ФОТОГРАФИИ) Ова е најмагичниот град во светот!

Токму Санкт Петербург, кој притоа е еден од најголемите градови во Русија основан од страна на царот Петар Велики во 1703 година, важи за најмагичниот град во Светот....

Санкт Петербург е прогласен за најубав град во Русија и тоа во конкуренција на прекрасната Москва. Токму Санкт Петербург, кој притоа е еден од најголемите градови во Русија основан од страна на царот Петар Велики во 1703 година, важи за најмагичниот град во Светот. 

Изграден е на мочурливо земјиште, а за време на неговата изградба загинале илјадници луѓе. Овој град е создаден за да ја отвори Русија за Западот, а во текот на наредните два века тој ја заменил Москва како центар на политичкиот живот во Русија.

Сега тој важи за вистинска престолнина на уметноста. Погледнете и уживајте:Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top