ФРАНЦИЈА ЈА ПОВИКА ЕВРОПА ДА НЕ ДЕЈСТВУВА КАКО “ВАЗАЛ” НА САД

Францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Диан, ги критикуваше САД за повторно поставување санкции против странските компании што тргуваат во Иран , дефинирајќи ги овие дејства како ” неприфатливи “..

Ова го открива продлабочувањето  на јазот меѓу Вашингтон и неговите европски сојузници во врска со ова прашање, пишуваат француските медиуми.

Во вторникот американскиот претседател Доналд Трамп објави дека САД  се повлекува од историскиот договор, што ја  ограничува нуклеарната програма на Иран   и се врати повторно на санкции против Исламската република и против оние кои тргуваат со неа.

Одлуката на Трамп  да ја поткопа долгогодишната дипломатија  ги збуни европските сојузници на Соединетите Американски Држави, обидувајќи се да го спаси договорот со хард победи.

Вашингтон им дозволи  на европските компании  да имаат  бизнис во Иран, уште  само шест месеци , па да ги повлечат инвестициите  за да не ризикуваат да паднат  под ударите на американските санкции, и им е забрането да потпишуваат нови договори со Иран .

Францускиот министер за надворешни работи ги критикуваше активностите на САД, истакнувајќи дека Вашингтон треба да преговара со европските сојузници за санкциите кои можат да влијаат на нивните компании.

“Сметаме дека екстратериторијалноста на мерките за санкции е неприфатлива “, рече тој пред парискиот весник “Паризијан”.

“Европејците не би морале да платат за повлекување на САД од договорот на кој тие самите придонесоа”, рече тој.

Европејците, додаде тој, ќе “стори сé за да ги заштитат интересите на своите компании ” и планираат да водат “категорични преговори” со Вашингтон преку Европската унија.

Од своја страна министерот за финансии на Франција Бруно ле Мер коментира дека европските земји треба да го одвратат притисокот  на администрацијата на Трамп во однос на нуклеарната договор со Иран и да не дејствуваат како “вазали” на САД .

Ле Мери истакна во интервју за француското радио дека Европа не треба да прифати дека САД се “економски полицаец на светот “. Тој сака европските компании да продолжат да тргуваат со Иран и покрај одлуката на Трамп повторно да наметне санкции.

Францускиот министер за финансии предложи да се создаде европско тело кое има истите овластувања што Министерството за правда на САД треба да ги казни странските компании за нивните трговски практики.


Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top