(ФОТОГРАФИИ) Македонска делегација се поклони на гробот на Св. Кирил

Со молебенот на гробот на сесловенскиот просветител чиноначалствуваше митрополитот европски г. Пимен, во придружба на отец Климент Мишањ од Пјаченца,

Прочитај повеќе

(ФОТОГРАФИИ) Иванов одржа предавање на италијанскиот Институт за меѓународни односи

Со италијанскиот Институт за меѓународни односи раководи поранешниот потпретседател на ЕК и италијански министер за надворешни работи Франко Фратини.

Прочитај повеќе

(ФОТОГРАФИИ) Иванов-Наполитано: Целосна поддршка од Италија за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Двајцата претседатели разговарале за отворените прашања со кои се соочува ЕУ, блокадите на Македонија во изминатиот период и за тоа како да се најде начин да успее во заложбите да стане членка на НАТО и на ЕУ.

Прочитај повеќе

(ФОТОГРАФИИ) Иванов го посети и одржа предавање на Универзитетот „Федерико Втори“ во Неапол

За време на посетата беше потпишан меморандум за разбирање помеѓу Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје и Универзитетот „Федерико Втори“ во Неапол.

Прочитај повеќе

(ЕКСKЛУЗИВНИ ФОТОГРАФИИ) Генералниот Конзул - Бети Коруновска во посета на Викториското Училиште за јазици

Изучувањето на македонскиот јазик во дијаспората е значајна и незаменлива мисија на Република Македонија.

Прочитај повеќе
Scroll To Top