Германија и Франција сакаат што побргу да се постигне договор за финансискиот пакет помош за коронакризата

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон заеднички се надеваат дека наскоро ќе биде постигнат договор за повеќегодишниот финансиски план на ЕУ и пакетот за помош во справувањето со ефектите од корона кризата..

Двајцата државници ова го изразија денеска по состанокот во Мерсбург во близина на Берлин.

„Секако дека има многу пречки што треба да се надминат, но најважно е да се излезе од забрзаната криза“, рече Меркел по средбата со Макрон во замокот Мерсбург северно од Берлин, што исто така е прва директна средба меѓу двајцата државници по неколку месеци.

Таа истакна дека „сигурно ќе има промена“ во предлогот на Европската комисија во пакетот за помош, но додаде дека „мора да остане фонд што навистина им помага на земјите-членки загрозени со големата штета од кризата“.

Германската канцеларка сигнализира дека е отворена за компромис, но стави до знаење дека нема да биде подготвена за премногу отстапки.

Макрон исто така истакна дека фондот мора да биде ефективен и го бранеше постојниот предлог.

Меркел рече дека Германија и Франција сакаат да дадат „позитивен стимул“ во вистинската насока и во корист на иднината на Европската унија.

Таа ја изнесе идејата дека помошта од Фондот за реконструкција може да се комбинира со реформски проекти во земјите што ја добиваат таа помош.

„Секоја земја-членка на ЕУ мора на свој начин да ги поддржува насоките што се одржливи во иднина“, рече Меркел, додавајќи дека механизмот може да послужи и како мост на земјите што се скептични за делот на фондот поврзан со грантовите за ранливите членки на ЕУ.

Меркел истакна дека единството на Германија и Франција е клучно за договор за фондот.

„Не мора да значи дека Европа се согласува по секоја цена ако Франција и Германија се согласат. Но, ако има несогласување помеѓу Берлин и Париз, тогаш договорот во Европа е далеку“, рече Меркел.

Францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека сака договор што е можно поскоро за финансиските прашања.

„Мораме да постигнеме договор во јули за буџетот на ЕУ и пост-коронарниот фонд за реконструкција. Тоа е нашиот главен приоритет. Чекањето нема да ја олесни ситуацијата“, рече Макрон.

Франција се надева дека ќе добие 30 до 40 милијарди евра од фондот од 500 милијарди евра.

Франција и Германија, како и јужните земји кои се тешко погодени од вирусот, го поддржуваат предлогот на Европската комисија за создавање фонд за наплата кој вклучува 500 милијарди евра во буџетски трансфери и 250 милијарди заеми.

Но, групата наречена „чудна четворка“ - Австрија, Данска, Холандија и Шведска - се спротивставуваат на големите заеми без никакви реформски услови.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top