Грабар-Китаровиќ: „Медиумите пишуваат за мојата облека и фризура, ова е неиздржлив сексизам“

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ даде интервју во кое, меѓу другото, се осврна и на тврдењата дека ја естрадизирала функцијата на претседател..

Во таа смисла таа рече дека нејзина задача е да ја претставува Хрватска во најдобро светло и додаде дека смета оти нејзината поддршка на фудбалерите била добро примена во целиот свет.

„Кога зборувате за естрадизација, би сакала некои од медиумите да престанат да ја тривијализираат конкретната државничка работа низ призмата на облекување, фризури, диета и слични неважни теми што не ги наметнувам јас“, рече таа.

Таа додаде дека тоа е неподнослив сексизам и дека нејзиниот изглед е главна тема, без разлика како изгледа и колку килограми има.

Таа порача дека на тој начин „целосно се миноризира и игнорира содржината, како и резултатите од она што е направено“.

На крајот на оваа тема за „Нови лист“ заклучи дека не може да се сети дека нејзините претходници биле толку медиумски експонирани поради облеката, чевлите и слично.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top