Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис истепан и избркан од историска церемонија

Тој цело време беше навредуван и гаѓан со разни предмети..

Јанис Бутарис денеска беше нападнат од толпа луѓе за време на церемонијата nа одбележување на годишнината од геноцидот на Понтијците – грчко население од Мала Азија кое било протерано од страна на Младотурците по што биле приморани да се отселат на север на територија на поранешниот СССР и во Грција. 

Настанот се одржувал во Солун , наплоштадот Сета Софија, во близина на Белата кула.

Бутарис гио предузвикал гневот на насобраните со претходно дадени изјави за Турција и за Понтијците.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top