Грците велат дека Македонците го украле рецептот за мускака од нив

Откако заврши спорот со името, Грците сега имаат друг проблем со Македонија.

Обвинението произлезе од саемот за храна и вино во Германија, каде што Грците беа шокирани да го видат јадењето кое се служи под државниот печат на Република Македонија.

„Тие мусаката ја рекламираа рекламираа како македонска“, вели газда на ресторан од Крф, Анастасис Пајпетис. „И тоа не беше се,“ се пожали тој. „Тие служеа грчки јогурт и кафе како свое.“

Грците долго време се бунеа дека Република Македонија им нема право да го користи името Македонија и дека Александар Македонски бил Грк, па откако тој спор официјално заврши, тие сега ни најдоа друга замерка.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top