Груевски со батериска ламба тргна во изборна кампања

Груевски: Ова е тешко фијаско!.

Со батериска ламба во рацете, со критики кон власта пред тв-камери и со неточни податоци за состојбата со пожарите, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ноќеска почна кампањски да ја „решава“ огнената стихија.

По десетина часа откако претседателот на Собранието, Талат Џафери, го потпиша Решението за распишување на локални избори кои ќе се одржат на 15 октомври, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски почна изборна кампања. Синоќа, во доцните часови, придружуван од членови на партијата, меѓу кои Генералниот секретар Христијан Мицковски, пратеникот Влатко Ѓорчев и членови на Извршниот комитет, тој ја посети општината Зелениково, чиј атар е зафатен од пожар. За посетата известија медиуми под контрола на оваа партија, а нејзе ѝ претходеа наслови од типот „Македонија гори, а Заев по одмори“.

„Додека пожарите беснеат на повеќе локации низ Македонија, премиерот Зоран Заев си тера одмор во Охрид. Неспособноста на СДСМ да се справи со пожарите ескалира, но тоа не е причина премиерот да го прекине својот одмор“, беа дел од критиките на адреса на Заев.

Груевски: Ова е тешко фијаско!

Повикот Заев да го прекине одморот доаѓа во време кога тој практично е завршен. Како што претходно соопшти владината прес-служба, „одморот“ на премиерот беше три дена работен викенд во Охрид. Да биде иронијата поголема, во истото време, и на истото место, се одмараше и Никола Груевски. Штотуку вратен од Охрид, Груевски со батериска ламба во рацете, со критики кон власта пред тв-камери и со неточни податоци за состојбата со пожарите, почна кампањски да ја „решава“ огнената стихија.

„Се гледа дека оваа Влада нема акција, како што ние го правевме тоа кога ја предводевме Владата, кога правевме општа мобилизација на сите кои можат да помогнат, кога беа ангажирани голем број министри, директори, се бараше помош од други држави и се одеше на терен. Сме преспивале по други градови со цел да бидеме на лице место и да помогнеме. Сега гледам дека го нема тоа, оставаат само на помал број на пожарникари и тоа си дава свои последици. Еве 20 дена не можат да ги изгаснат пожарите. Во Македонски Брод каде што веќе имаме една жртва, пет куќи изгореа - и никому ништо. Ниту има помош да им се прати на луѓето, ниту каде да се сместат. Ова е тешко фијаско и во нормални услови одговорност мора да се сноси“, рече Груевски.

Целиот текст прочитајте го на следниов ЛИНК


Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top