Хакери понудиле 81 000 приватни фејсбук-профили за продажба

Група хакери компромитирале и објавиле приватни пораки од најмалку 81 000 фејсбук-корисници..

Престапниците изјавиле за Би-би-си дека имаат детали за околу 120 милиони кориснички сметки кои се обиделе да ги продадат иако постојат сомненија дали таа бројка  е вистинска.

Од „Фејсбук“ велат дека нема проблеми со безбедноста на мрежата и дека податоците се најверојатно преземени преку алатките на пребарувачите.

Од „Фејсбук“ додаваат дека презеле мерки за превенција на понатамошно хакирање на профилите.

Би-би-си открива дека податоците што биле компромитирани се од профили кои припаѓаат на корисници од Украина и Русија, а некои се во Британија, САД, Бразил и други земји.

Хакерите понудиле да ги продадат овие кориснички сметки за околу 8 центи по профил. Оттогаш нивната реклама е избришана.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top