Хакиран веб-сајтот на „MyGov“

Во овие тешки моменти кога голем број на луѓе бараат помош од Социјалните Служби, веб-сајтот на „MyGov“ беше хакиран..

Веб-сајтот на „MyGov“ е погоден од интернет-напад, сега кога илјадници Австралијци се соочуваат со невработеност и се обидуваат да добијат пристап и да побараат владини исплати.

„Имавме значаен хакерски напад на серверот утрово. Не знаеме од каде доаѓа нападот“, потврди министерот за владини служби Стјуарт Роберт.

Веб-сајтот беше погоден со DdOS напад, дизајниран да ја преплави страницата со корисници принудувајќи ја надвор да изгуби конекција.

„Постојат значителен број на системи што ги имаме за да ги искористиме, додека им дозволуваме на корисниците да имаат време. Може да имате истовремени корисници и да го поразите нападот“, рече Роберт.

Министерот за државни служби, исто така, се осврна на невидената побарувачка за услуги на Centrelink.

Г-дин Роберт побара од луѓето кои имаат намера да бараат исплата на барател на работа за да бидат трпеливи и рече дека најбрзиот и најефикасниот начин за аплицирање е преку Интернет, и покрај тоа што веб-страницата е присутна.

Прочитајте повеќе на 9news


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top