Холандија им се извини на Евреите за холокаустот

Холандскиот премиер за прв пат се извини во име на владата за прогонот на Евреите во Холандија во времето Втората светска војна..

„Денес, додека последните преживеани се уште се меѓу нас, се извинувам во име на владата за постапките на тогашните власти“, рече холандскиот премиер Марк Руте.

Тој се извини на државната комеморација за жртвите на холокаустот во пресрет на 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор  Аушвиц, кој беше ослободен на 27 јануари 1945 година од страна на Црвената армија.

Ова е прв пат владата да се извини за прогонството на Евреите во Холандија и за нивната масовна депортација во логорите на смртта. Од 140.000 Евреи во земјата, 102.000 не преживеале.

„Ние мора да преземеме акција што е можно поскоро да го спречиме масовното заминување на Евреите од Германија“, напиша германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас, во коментар за „Шпигел“.

Секој втор Евреин во Германија размислува да замине, истакна тој, додавајќи дека германските Евреи секојдневно страдаат од напади и навреди.

Борбата против антисемитизмот ќе биде главната задача на Германија, која ќе го преземе претседателството на Европската унија во јули и претседателството на Советот на Европа во ноември, рече тој.

Еврејската заедница и еврејските места мора да бидат подобро заштитени „насекаде низ Европа“, рече тој, најавувајќи дека Германија ќе и плати на ОБСЕ (Европската организација за безбедност и соработка) 500.000 евра во 2020 година.

Шефот на германскиот главен еврејски совет, Јозеф Шустер, во одделна изјава предупреди дека германскиот консензус за нацистичките злосторства е „оган“ во ова време.

Папата Франциск денеска  ги повика католиците да кажат „никогаш повеќе на холокаустот“ пред 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор Аушвиц.

"Индиферентноста е неподнослива пред лицето на оваа огромна трагедија, ова злосторство и сеќавањето ни е должност. Утре сите сме повикани да паузираме за момент во молитва и размислување и за секој од нас да каже од нашето срце:" Никогаш повеќе, никогаш повеќе ", рече тој.

Повеќе од милион луѓе, претежно Евреи, беа убиени во концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау за време на Втората светска војна.

За време на холокаустот биле убиени вкупно околу 6 милиони Евреи.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top