Холандските виролози велат дека знаат за два случаи на повторна инфекција на коронавирус

Пациент во Холандија и друг во Белгија се повторно се заразени со коронавирус, објави холандската телевизија НОС, повикувајќи се на докази од виролози..

Веста уследи по извештајот на научниците во Хонг Конг оваа недела за маж кој бил повторно заразен четири и пол месеци откако се опоравил од „ковид-19“.

ИСО ја известува изјавата на вирологот Марион Коопманс, кој рече дека холандскиот пациент е постара личност со ослабен имунитет.

Рече дека има попознати случаи кога луѓето долго време страдаат од вирусот, а потоа се разгорува.

Сепак, вистинската реинфекција, како што е запишана во случаите во Холандија, Белгија и Хонг Конг, бара генетско тестирање на вирусот во првата и втората инфекција за да се види дали вирусите се разликуваат.

Коопманс, советник во холандската влада, рече дека се очекуваат повторни инфекции.

Додава дека треба да се утврди дали тоа се случува често.

Белгискиот пациент имал благи симптоми, рече вирологот Марк Ван Ранст, како што е соопштено од НОС. „Но, тоа не е добра вест“, рече тој.

Според него, овој случај покажува дека антителата што пациентот ги развил при првото изложување на вирусот не биле доволни за да се спречи втора инфекција со малку поинаква варијанта на вирусот.

Ван Ранст вели дека не е јасно дали ваквите случаи се ретки или има „многу повеќе луѓе кои би можеле повторно да се заразат по шест или седум месеци“.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top