Уштe eднa гoлемa економија сака дa воведе забрана за Нuаwеі и ZТЕ

Јапонија размислува да воведе ограничувања за кинеските Huawei и ZTE, пишува The Wall Street Journal..

Први уште минатата година беа Соединетите Американски Држави, кои предупредија дека употребата на мрежна опрема од двете кинески компании претставува ризик за безбедноста на земјата. Предупредувања беа направени и за мобилните телефони на Huawei и ZTE.

Минатата недела Австралија забрани двете компании да работат и да обезбедуваат опрема за мобилна мрежа од следната генерација.

Во јули, студија на британската влада покажа дека инженерскиот процес на Huawei имал недостатоци што претставувале безбедносни ризици.

Во Јапонија, службениците одговорни за сајбер безбедноста велат дека започнале истражување. Тие истакнаа дека ништо конкретно не е решено.

Минатата година, Јапонија продаде 4,4 милијарди долари и вработи 95 луѓе. Huawei и ZTE се одговорни за околу девет проценти од пазарот за телекомуникациска опрема во 2017 година. Нацијата ќе се обиде да пушти 5G мрежи следната година – пред Олимписките игри во Токио во 2020 година.

Ако Huawei и ZTE добијат забрана, сигурно ќе се разделат со огромни приходи.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top