ИД потврди дека стои зад неуспешните напади во Париз и Брисел

Екстремистичката организација Исламска држава (ИД) потврди дека стои зад неуспешните напади кои минатиот месец беа извршени во Брисел и Париз..

Потврдата дека ИД е одговорна за неуспешните напади е објавена во најновото издание на „он лајн“ списанието на ИД „Румијах“.

Инцидентот во Брисел се случи на 20.јуни, а напаѓачот бил убиен од војник кој бил на местото на нападот.

Ден претходно, на Елисејските полиња во Париз, еден човек со своето возило, полно со оружје и експлозив, влетал во полициски конвој. По сударот не се случила никаква поголема експлозија, а напаѓачот починал од повредите.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top