Индија одобри тестирање на вакцина против КОВИД-19

Владиниот регулатор за лекови одобри вакцината против Ковид-19 на индиската компанија „Барат биотек“ да се тестира на луѓето во Индија, која има повеќе од 1,3 милијарда жители и која бележи голем пораст на новозаболени..

Индискиот регулатор за лекови го одобри барањето на компанијата да го тестира Коваксин, кој беше развиен во соработка со Националниот институт за вирологија, велат од компанијата.

Тестирањето на вакцините врз луѓето низ целата земја треба да започне во јули. Вакцината е развиена и произведена во фабриката „Барат биотек“ во Хајдерабад.

Индија, која има помалку заразени од САД, Бразил и Русија, во понеделникот регистрира скоро 20 000 новозаболени, покажуваат податоците на Министерството за здравство.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top