Интер со најбројна публика, Јуве магнет на гостувањата

Интер останува со најбројна публика на својот стадион и просек од над 52.000 гледачи.

Просечната посетеност на стадионите во италијанското фудбалско првенство повторно опаѓа, а во досегашниот тек на сезоната секој натпревар во просек го следеле по 24.000 навивачи.

Интер останува со најбројна публика на својот стадион и просек од над 52.000 гледачи, иако италијанските медиуми потенцираат дека за тоа влијае и фактот што оваа екипа досега одигра неколку дерби натпревари на домашен терен. Следува Наполи и стадионот „Сан Паоло“ со просек од 42.000 гледачи, a потоа е Рома со над 40.000 фанови на „Олимпико“. Овој просек е поголем во однос на минатата сезона барем за трите клуба, а Јувентус останува со нешто помалку од 40.000 фанови по натпревар, нешто што е условено и од помалиот капацитет на својот стадион.
Затоа, актуелниот шампион е вистински магнет на гостувањата, не само поради својот квалитет, туку и поради фактот што секогаш на нивните дуели има и голем број гостински навивачи. 
Најголем скок бележи Фиорентина (20 проценти), а најголем пад Милан (18) проценти, што влијае и на целосниот просек во Серија А.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top