Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу Техеран и Вашингтон, изјавил портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Абас Мусави..

Тој рекол дека бескорисните санкции воведени кон иранското раководство и шефот на иранската дипломатија значи затворање на патот на дипломатијата за постојано со фрустрираната американска администрација, пренесе АП.

Претходно иранскиот министерза надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, по повод воведувањето на новите санкции кон неговата земја, изјави дека „политичките јастреби“ блиски на Трамп се жедни за војна наместо за дипломатија.

Тој на Твитер напиша дека американсакиот претседател е целосно во право кога вели дека американската војска нема што да бара во Персискиот залив, а дека повлекувањето на американските сили би било целосно во интерес на САД и на целиот свет.

Трамп вчера потпиша указ за воведувањенови санкции на Техеран нагласувајќи дека тие ќе го погодат врховниот лидер, ајаталахот Али Хамнеи.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top