Иранскиот верски лидер ја прогласи Албанија за непријател: „Тоа е многу мала, но многу ѓаволска земја“

Иранскиот духовен водач Али Хамнеи ја прогласи Албанија за непријател, додавајќи дека таа е „лоша европска земја која ги згрижила нивните непрјатели“..

- Тоа е многу мала, но многу ѓaволска европска земја, каде американските елементи соработуваат со иранските предавници и планираат против Исламckата Република. И планот што тие го имаа јасно се виде, со пpoтестите што се одржуваа во Иран, бидејќи некои од тие предавници дојдоа во Иран да пpoтестираат. Агентите на непријателот започнаа да го спроведуваат планот за саботажа, убивање и уништување на нашата влада и нашот Устав, изјавил Хамнеи,пренесува Топ чанел.

Во Албанија првата група ирански муџахедини пристигна во 2016 година според договорот со САД. Сега во т.н. град на муџахедните сместени се неколку илјади.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top