Избирачкиот список сè уште чека да биде прочистен

Имало избори или не, Избирачкиот список сè уште чека да биде прочистен..

Гласачите од Пустец и понатаму можат да се најдат во него, вели претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, во интервју за Радио Слободна Европа.

Според него, надлежноста да се провери како се добиени тие документи за идентификација е на Министерството за внатрешни работи.

Гласачите од Пустец го привлекоа вниманието на јавноста во 2015 година. 

Станува збор за значителен број на македонски граѓани од Пустец кои во 2013 година пред локалните избори, добија лични карти и со тоа се стекнаа со право на глас.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top