Избори во Црна Гора: Ѓукановиќ пред пораз, опозицијата има мнозинство

Мило Ѓукановиќ се наоѓа пред пораз на изборите во Црна Гора..

Во речиси 90% од обработените гласови, опозицијата веќе има 42 мандати, додека партијата на Ѓукановиќ ДПС заедно со коалиционите партнери може да имаат 40, што ќе биде недоволно за мнозинство. За формирање на Влада потребни се најмалку 41 мандат.

Од ДПС сметаат дека има минимални шанси да формираат мнозинство во коалиција со Албанците и Бошњаците.

Првите проекции на мандатите на 88,8 обработените примероци покажуваат дека ДПС има 29 мандати, коалицијата „За иднината на Црна Гора“ 28, „Мирот е нашата нација“ 10 мандати, „Црно и бело“ четири.

Социјалдемократите и Бошњачката партија ќе имаат по три мандати, по два, СДП и еден албански список и една АК едногласна, објави ЦЕМИ. Како што се наведува, опозицијата ќе има најмалку 41 мандат во Собранието, а досега има 42.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top