Избувнаа големи протести во Бали, Австралиските туристи предупредени да не одат на одмор

Немирите станаа толку насилни што околу 300 луѓе се повредени, а двајца студенти трагично загинаа..

Австралијаните добија итно предупредување да ги откажат сите патувања во Бали по протестите против предложената забрана за сексуална активност во Индонезија.

Немирите доаѓаат во пресрет на новата предложена сметка со која туристите и локалното население се наоѓаат во затвор до шест месеци заради немање во брак.

Демонстрантите се видени како предизвикувачки хаос во Бали, Јакакарта, островот Сулавеси и културниот главен град на Јава, Јогјакарта.

Предупредувањето е издадено од Министерството за надворешни работи и трговија, велејќи дека сите оние кои планираат патување во Индонезија треба „да применат голем степен на претпазливост“.

„Бидете високо претпазливи во Индонезија, вклучително и во Бали, Сурабаја и Јакакарта, поради високата опасност од терористички напад“, велат од министерството.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top