Јадете боровинки за да бидете здрави

Благодетите од ова овошје се бројни, а секојдневно се откриваат нови, дополнителни корисни влијанија врз организмот од конзумирањето боровинки..

Боровинката е многу вкусно и лековито овошје. Таа содржи малку калории, но е права ризница на здрави и лековити состојки. Пола шоља свежи боровинки содржи само 40 калории, а нуди цела низа на здрави состојки како што се: калиум, железо, витамин Ц, витамин А, растителни влакна, антоцианини, фенолицини.

Благодетите од ова овошје се бројни, а секојдневно се откриваат нови, дополнителни корисни влијанија врз организмот од конзумирањето боровинки. Помеѓу најзначајните се позитивниот ефект врз намалувањето на телесната тежина и одржувањето на здравјето на срцето.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top