Јапонскиот премиер Абе: Вакцина против КОВИД-19 е клучна за олимписките игри во Токио

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска изјави дека Олимписките игри во Токио кои се закажани за 2021 година во многу зависат од пронаоѓањето ефикасна вакцина против Ковид 19..

Тој смета дека доброто справување на јапонските власти со ова зло не е доволно бидејќи за време на Игрите оваа земја ќе ја посетат милиони туристи од секаде во светот

„Имавме многу строги критериуми при справувањето со пандемијата. Тоа значи дека ситуацијата е сериозна. Доколку не биде возмжно да се одржат Игрите во дадените датуми кои се сега важечки истите ќе бидат откажани. Сепак, оптимист сум мислам дека наврее ќе се пронајде ваквина и дека ќе ја добиеме оваа битка“, вели Абе.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top