„Катимерини“: Атина да остане на стратегијата за поддршка на единствена држава Македонија

Грчкиот весник „Катимерини“ во анализа на ситуацијата во Македонија посочува дека оваа политичка криза се најтешките моменти за земјата по конфликтот во 2000 година и дека државата се соочува со сериозен ризик од колапс..

Весникот коментира дека грчката влада држи дистанца од политичката и меѓуетничката тензија во државата, но потенцира дека официјална Атина не смее да си дозволи да следи идеи за колапс на Македонија, како што предлага американскиот конгресмен Дана Рорабакер, туку да продолжи да работи на поддршка на државата.

„Што ако се стане прав и пепел на Балканот? Бидејќи ова се сериозни работи, Атина добро би било да остане на стратегијата за поддршка на единствена држава БЈРМ. Проценката дека оваа држава на северните граници ако не постоеше ќе требаше да ја измислиме треба да ја води грчката надворешна политика. Оние кои имаат барем малку (политички) ум може да разберат зошто е тоа“, пишува во анализата 

Извор: МЕТА  


Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top