Кекеноски: Зошто ДИК и Комисијата за заразни болести не реагираат на прекршувањето на мерките од страна на политичарите?

Фејсбук статус на Јове Кекеновски..

Зошто ДИК и Комисијата за заразни болести не реагираат на прекршувањето на мерките и препораките за заштита од корона вирусот 19 од страна на политичките партии, прашува претседателот на Движењето Фронт за обнова на Македонија ФроДеМ  и дел од коалицијата „Никогаш Северна само Македонија“, про. д-р Јове Кекеноски.

• Во паниката која се повеке ги фаќа, поголемите политички партии воопшто не ги почитуваат мерките и препораките за заштита и почнаа да одржуваат народни митинзи каде на мал простор собираат (односно ги принудуваат да се собираат) партиските приврзаници. Притоа воопшто не водат сметка за препорачаната дистанца помеѓу присутните.
• Ја прашувам Комисијата за заразни болести дали мерките и препораките важат само во маркетите, банките, кафеаните и др институции, а не и при организирање партиски митинзи?
• Кој ке ја сноси одговорноста доколку по изборите бројката на новозаразени порасне повекекратно како последица од непочитување на мерките и препораките?

Затоа во име на Коалицијата ,,Микогаш северна, само Македонија” бараме ДИК и Комисијата да ги опоменат и да ги казнат сите партии кои одржаа вакви собири и каде ги прекршија мерките и препораките при што свесно ги доведуваат граѓаните во опасност од можна зараза, вели Кекеноски и додава.

Лидерите на политичките партии мора да сфатат дека функциите не се побитни од нашето здравје.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top